مراحل ساخت برند | ۷ قدم ساده در ساخت برند

http://davodmosavi.ir/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%ad%d9%84-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%af/

مراحل ساخت برند

مراحل ساخت برند که با ارزش ترین دارایی یک بیزینس است چیست.یک برند میتواند اعتماد مردم نسب به کسب و کار شما را  بوجود آورد.تحقیقات نشان میدهد که ۵۹ درصد مردم تمایل دارند محصولات جدید یک برند آشنا را استفاده کنند.قطعا رقابت با برند های معروف با هزینه های بالای تبلیغات و بازاریابی بسیار سخت است.اما ورود به این نبرد برای موفقیت کسب و کار شما ضروری است.با گسترش مقالات مراحل ساخت برند بسیار آسان و در دسترس شده است.عامل دیگری که میتواند به شما کمک کند مشاور برند سازی است.

امروز میخواهیم باهم یاد بگیریم که چگونه یک برند بسازیم؟چگونه برند خود را اعتبار ببخشیم؟برای ساخت برند باید از کجا شروع کرد؟مراحل ساخت برند چیست؟امیدوارم پس از خواندن این مقاله سوالات شما پاسخ داده شود.

در ابتدا یک توضیح در مورد برند به شما میدهم.استدلال من این است که شما یک شناخت نسبی از برند دارید.پس با یک سوال شروع میکنیم.

مراحل ساخت برند

برند چیست؟

تعاریف بسیاری از برند مطرح شده است.شاید بتوان این تعاریف را در هفت دیدگاه دسته بندی کرد.این دیدگاه ها عبارتند از:

 • بعد اقتصاد
 • بعد هویتی
 • دیدگاه مشتری
 • بعد شخصیت شناسی
 • بعد مدبربت برند
 • بعد اجتماعی
 • بعد فرهنگی

از تعاریفی که مطرح شده میتوان برداشت های متفاوتی داشت.تعاریفی که بعضا بسیار پیچیده و فلسفی هستند.برخی هم بسیار ساده.از نظر من تعریفی که میتوان برای درک بهتر برند موفق ارائه کرد:احساس و حرفی که مشتریان و مردم در مورد شما میزنند ،وقتی که شما در آنجا حاضر نیستید.شاید شما به این نکته فکر کنید که چقدر خوب میشود که صحبت ها و احساسات مشتریان نسبت به مثبت باشد.اما به نظر من مهمترین نکته این است که آیا اصلا در مورد ما صحبت میکنند؟ساخت یک برند موفق هنر شماست.اگر بتوانید یک برند موفق بسازید میتوانید فروش خود را تضمین کنید.در این زمینه شما باید به موارد مهمی در مراحل ساخت برند دقت کنید.سلیقه مخاطبین ، طراحی زیبا و جذاب ، بسته بندی و رنگ بندی و موارد دیگری که هر کدام از آنها نیاز به ساعت ها توضیح خواهد داشت.

یادتان باشد که ساخت برند یک شبه اتفاق نمی افتد.ساخت یک برند موفق نیاز به یک فرایند و روند دارد.روندی که ممکن است بسیار هم طولانی باشد.پس باید در مورد این روند صحبت کنیم.این روند را برند سازی میگویند.

برند سازی چیست؟

برند سازی یعنی ایجاد آگاهی از کسب و کار شما با استفاده از استراتژی های بازاریابی به منظور ایجاد تصویری خوب از شما در بازار.فعالیت های بازاریابی که موجب ساخت برند شما میشوند عبارتند از:

 • وب سایت شما
 • سئو و بهینه سازی
 • بازاریابی محتوا
 • شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات و …

تمامی این عوامل در کنار هم برای رسیدن به هدف ضروری هستند.من سعی کرده ام مسیر ساخت یک برند موفق تجاری را به سادگی تدوین کنم.

مراحل ساخت برند چیست

شناخت مشتری هدف مهمترین موضوع از مراحل ساخت برند

برای ورود به مراحل ساخت برند اولین گام جستجوی مخاطبین مورد نظر برند است.پایه و اساس ساخت یک برند موفق مخاطبین هدف شماست.مخاطبین و مشتریانی که باید بر روی آنها تمرکز کنید.هنگام ساخت نشان تجاری خود این نکته را بخاطر بسپارید که دقیقا میخواهید برای چکسانی کار کنید.در واقع مشتریان شما چه کسانی هستند؟هدف خود را متناسب با نیاز آنها درنظر بگیرید.مصرف کنندگان خود را درک کنید.آنها دقیقا به چه چیزی نیاز دارند.در مورد رفتار و سبک زندگیشان تحقیق کنید.برای انجام این مورد به بهترین شکل ممکن میتوانید از مشاور برند سازی نیز کمک بگیرید.

مراحل ساخت برند

اجازه بدید یک مثال بزنم.گروهی از مشتریان شما ممکن است دانشجویان یا زنان خانه دار باشند.رنج سنی آنها در چه محدوده ای است؟قدرت خرید آنها تا چه اندازه ای است؟مکان جغرافیایی آنها.جنسیت آنها.ساعاتی که برای خرید اقدام میکنند.نحوه خرید آنها.وبسیاری از عوامل که شما باید آنها را برای مشتریان خود مشخص کنید.پس میتوانیم این موارد را به صورت زیر بیان کنیم:

 • سن
 • تحصیلات
 • مکان جغرافیایی
 • تحصیلات
 • میزان درآمد
 • جنسیت و …

شما میتوانید این لیست را توسعه دهید.پیدا کردن جامعه هدف بر تمامی استراتژی های شما تاثیر خواهد داشت.بنابراین جستجوی مخاطبین ایده آل کسب و کار شما اولین قدم برای برند سازی شماست.البته قدمی که بسیار مهم است.

بیانیه ماموریت شرکت

آیا به رسالت برند خود فکر کرده اید؟شما باید علاقه خود در زمینه کاری  را به وضوح مشخص کنید.در واقع بیانیه ماموریت کسب و کار شما شرح مختصری از اهداف کاری شماست ک هبا دلایل قانع کننده ،مشتریان را ترغیب به خرید از شما میکند.پس برند شما ،لوگوی شما ،شعار و حرف شما باید این ماموریت را بیان کند.وقتی مردم از شما میپرسند که چه کاری انجام میدهید؟شما با بیان ماموریت کسب و کارتان جواب آنها را میدهید.

برای نوشتن بیانیه ماموریت نیاز دارید که مرحله اول را درک کنید.باید بپذیرید که بر روی مخاطبین هدفتان تمرکز کنید.

تحلیل رقبا

هرگز از رقبای قدرتمند خود تقلید نکید.اما با تحلیل آنها نقاط قوت و ضعفشان را شناسایی کنید.برای این نقاط برنامه ریزی کنید.چگونه با استفاده از اینها میتوانید مشتری را ترغیب به خرید کنید؟یکی از روش های متقاعد کردن مشتریان شما ایجاد تمایز است.تفاوت شما با مشتریان میتواند نقطه قوت شما باشد.این تمایز در هر یک از مراحل میتواند باشد.تولید ،بسته بندی ،ارائه و بازاریابی ،قیمت و…

شاید پاسخ به این سوالات بتواند به شما کمک کند.

 • رقیب شما از چه روشی تبلیغات خود را انجام میدهد؟
 • کیفیت محصولات رقیب شما چقدر است؟
 • روش فروش و بازار یابی رقیب شما چگونه است؟
 • چه موضوعی در محصولات رقیب برای مشتریان جالب توجه است؟

برای این موضوع ۲ تا ۴ رقیب را انتخاب کنید و به تحلیل آنها بپردازید.فراموش نکنید ایجاد تمایز یکی بزرگترین دلایل ساخت برند است.یکی از موارد تخصصی برای برند سازی این مرحله است.برای یهیود روند از مشاور برند سازی استفاده نمایید.

ویژگی ها و مزایای برند

در هر صنعتی کسب و کار هایی وجود دارد که با صرف هزینه های بالا سعی در کنترل بازار دارند.شما باید بتوانید مزایا و ویژگی های خاص محصولات و خدمات خود را شرح دهید.این ها فقط متعلق به شماست.اگر یک برند در ذهن بماند یعنی شما عمق را هدف گرفته اید.

روی ویژگی ها و مزایایی که برند شما را متمایز میکند تمرکز کنید.مراحل ساخت برند خود را بر اساس مزیت رقابتی برنامه ریزی کنید.قرار است شما یکی از نیاز های مشتری را رفع کنید.آیا شما در وقت مشتریان صرفه جویی میکنید؟آیا هزینه های آنها را کاهش میدهید؟قرار است چه کار خاصی برای مشتریتان انجام دهید؟اینجاست که میتواند تمایز خاص را ایجاد کنید.

به برند های شرکت های معتبر فکر کنید.شعار اپل را به یاد دارید؟متفاوت فکر کنید.آیا واقعا این مزیت رقابتی اپل بود؟دقیقا با این تفکر بود که نوکیا نابود شد و الان سامسونگ و اپل بازار را در دست دارند.

 انتخاب لوگو

شاید در این مرحله نیاز به کمک داشته باشید.جالب ترین و مهم ترین قسمت از مراحل ساخت برند انتخاب نشان و لوگوست.اینجاست که برند هویت شما را نشان میدهد.در این مرحله تمام تلاش خود را به کار ببرید تا بهترین نشان را انتخاب کنید.پیشنهاد میکنم حتما از آژانس های طراحی کمک بگیرید.

انتخاب لوگو

پیام خود را با برند منتقل کنید

برند شما باید نشان دهند پیام شما باشد.پیام بند شما چه چیزی را به مشتری القا میکند؟شما که هستید.کسب و کارتان چیست؟چه چیزی را ارئه میدهید.اینجا باید برای مشتری مشخص شود که چرا شما برای آنها مهم هستید.با خودتان و مشتریانتان صادق باشید.یکی از سخت ترین مراحل ساخت برند همین مرحله است.

به درخشش برندتان کمک کنید

کاری کنید برند شما بدرخشد.تمامی مزایای برند شما باید منعکس شود.در این راه ثابت قدم باشید.در تمامی عوامل مانند کارت ویزی ، تبلیغات ، سایت و … شما باید لوگوی شما یکسان باشد.در این راه برند خود را در محتوا مطرح کنید.پیام تان ،صدایتان و شخصیت برندتان را همه جا به رخ بکشید.فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کمک فراوانی به این موضوع خواهد کرد.صدای خاص برندتان را نیز انتخاب کنید.تمامی این گزینه ها میتواند به درخشش برندتان کمک کند.

لطفا خسیس نباشید.پس از طی کردن مراحل ساخت برند برای شناساندن آن به مشتریانتان از هزینه کردن نترسید.به چشم سرمایه گذاری به آن نگاه کنید.تا مردم برند شما که هویت و نماد کسب و کار و تمایز شماست ،نشناسند نمیتوانند تبدیل به مشتریان شما بشوند.از کامندان تان بخواهید برند شخصیشان را همسو با برند شرکت شما بسازند.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − = 0

با من تماس بگیرید
سوالی داری دوست من؟
ارسال در واتس اپ